Pliušiniai meškučiai šiandien yra vieni mėgstamiausių vaikų žaislų. Meškutis padeda užmigti, su juo neprailgsta kelionė, jį visuomet smagu priglausti.
Teddy bear arba tiesiog teddy yra vienas pirmųjų angliškų žodžių, kurį išmoksta vaikai. Angliškas žodis bear reiškia lokį arba mešką, Taigi su žodžiu bear viskas aišku, bet kodėl pliušinį meškiuką vadiname teddy bear? Ką reiškia žodis teddy?
Už šio žaislo – teddy bear slypi dramatiška istorija susijusi su Amerikos prezidentu Teodoru Ruzveltu, kurio garbei pliušinis žaisliukas ir buvo pavadintas Teddy‘s bear (Tedžio meškiukiu).
Ar prezidentas buvo labai panašus į pliušinį meškutį? Prezidento išvaizda čia niekuo dėta.
1902 metais Amerikos prezidentas Teodoras Ruzveltas nuvyko į Misisipę, kur jo garbei buvo surengta medžioklė. Prezidentas, kuris buvo labai azartiškas medžiotojas pareiškė, kad jis būtinai nori sumedžioti lokį. Tačiau medžioklė nesisekė. Į dienos pabaigą vienai medžiotojų grupelei pavyko užspeisti lokį ir norėdami įsiteikti prezidentui, jie pririšo lokį prie medžio, o pasirodžius Ruzveltui pasveikino jį pergalingais šūksniais ir paragino nušauti žvėrį. Tačiau prezidentas pademonstravo kilniadvasiškumą ir atsisakė nušauti bejėgį gyvūną, pareikšdamas, kad tai jau ne medžioklė.
Naujienos apie prezidento kilniaširdį poelgį greitai pasiekė žiniasklaidą. Spaudoje pasirodė paveikslėlis vaizduojantis prezidentą, vilkintį medžiotojo uniformą su nuleistu šautuvu. Ruzveltas vaizduojamas atsukęs nugarą išsigandusiam, pririštam lokiukui ir jį prilaikančiam medžiotojui, rankos mostu sakydamas griežtą ne. Piešinėlis turėjo užrašą „Drawing the line in Mississippi“.
Beje, drawing the line – puikus angliškas išsireiškimas, pažodžiui reiškiantis nupiešti, nubrėžti liniją. Perkeltine prasme šį posakį naudojame norėdami pabrėžti, kad viskam yra ribos.
Šio nutikimo įkvėpti suvenyrų parduotuvėlės savininkai Mitčonai pasiuvo du pliušinius meškiukus, vieną jų nusiuntė prezidentui pridėję laišką su prašymu meškiuką pavadinti Teddy‘s bear, o kitu papuošė savo parduotuvės vitriną. Baltieji rūmai neprieštaravo šiam sumanymui. Vėliau pliušinis meškutis tapo Ruzvelto simboliu ir suvaidino nemenką vaidmenį jo antros kadencijos prezidentinėje rinkimų kampanijoje.
Praėjus šimtmečiui mes jau net nebesusimąstom pliušinį meškutį angliškai vadindami teddy. Tikrinis daiktavardis Teddy tapo bendriniu, kaip kartais nutinka ypač populiarioms ir paklausioms prekėms, pvz. prekinis ženklas Pampers, garsėjantis savo produktais mažyliams jau seniai yra tapęs sauskelnių sinonimu, net tada kai žmonės perka kito gamintojo sauskelnes jos dažnai vadinamos pampersais.
Meškiukai dovanojami vaikams, jais džiaugiasi ir suaugusieji – mielas meškiukas dažnai dovanojamas kaip švelnumo ir meilės simbolis. Teodoro Ruzvelto kilnaus poelgio dėka – grėsmingas ir atšiaurus lokys šiandien siejamas su švelnumu ir meile